CZEREMSZYNA

Zespół CZEREMSZYNA - Podlaska Hodowla Muzyki Żywej – to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów  muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków -  z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych , a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Spójny artystycznie , a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

Przez ponad 25 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach. Ale zespół nie odcina „kuponów” od swoich dotychczasowych dokonań i wciąż jest w świetnej formie koncertowej, co w połączeniu z doświadczeniem zdobytym przez lata sprawia, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych koncertowo grup folkowych w Polsce, predestynowanej do tego, aby stać się również ambasadorem polskiej kultury w Europie i na świecie.

WYDAWNICTWA
1996 – MC „Czom ty ne pryszow”,
1998 – MC i CD   „Źródło”
2000 – MC i CD   „...”