- Szczegóły
- Odsłony: 99
Akademia Tradycji to wieloetapowy projekt, skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych mający na celu ocalenie części kultury ludowej - rzemiosł. Projekt obejmuje następujące warsztaty rękodzielnicze: szycie ze słomy, tkackie, garncarstwo, filcowanie. W trakcie realizacji zadania, uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z techniką wykonywania obiektów ze słomy, tkanin, poznają wszystkie procesy przygotowawcze, które są niezbędne aby takie obiekty czy też tkaniny powstały, poznają techniki garncarstwa, filcowania, tkania, wyplatania ze słomy. Dodatkowym warsztatem będzie sitodruk, opierający się na motywach ludowych. Podczas "spotkań etnograficznych" będą prowadzone działania dokumentacyjne: fotograficzne, filmowe, które posłużą jako materiał ilustracyjny do fanpage na facebooku.
- Szczegóły
- Odsłony: 203
W 2020 r. od 01.08. do 30.09. Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze realizował projekt pt. "Uczymy się od mistrzów"
Projekt adresowany był do dzieci , młodzieży i dorosłych.
W ramach projektu zrealizowano następujące działania
- promocja projektu ,plakaty, informacje na stronach internetowych, nabór uczestników, spotkanie organizacyjne
- 7-dniowy plener malarski z udziałem profesjonalnych artystów oraz młodych adeptów sztuki
- wernisaż wystawy poplenerowej
- wystawa poplenerowa
- warsztaty malarstwa, batiku, monotypii
- wyjazd do galerii sztuki i muzeum ( Galeria Sleńdzińskich Białystok, Muzeum Podlaskie Oddział w Bielsku Podlaskim)
- wydanie folderu poplenerowego
W ramach projektu przeprowadzono podczas wernisażu wystawy poplenerowej licytację obrazów. Licytowano prace powstałe podczas pleneru i warsztatów na rzec trójki dzieci chorych na SMA ( Mikołaj Karelus, Kubuś Suchodoła, Filip Łukaszuk).
- Licytowane były prace zarówno dorosłych artystów , jak również młodych uczestników warsztatów i pleneru.
Finansowanie:
program Bardzo Młoda Kultura
program Działaj Lokalnie
- Szczegóły
- Odsłony: 288
Cel ogólny: II. Zrównoważony rozwój sfery gospodarczej obszaru LGD.
Cel szczegółowy: II.2 Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.
Przedsięwzięcie: II.2.2 Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.
Poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
- Szczegóły
- Odsłony: 1081
„Kulinarny wehikuł czasu” to projekt, który realizowany jest przez grupę nieformalną „Chcieć to móc” w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze .Celem projektu jest popularyzacja wiedzy na temat kuchni regionalnej, przygotowanie i degustacja potraw oraz spisanie podlaskich, tradycyjnych przepisów kulinarnych.
Uczestnicy projektu mają już za sobą kilka warsztatów, takich jak: robienie babki ziemniaczanej, pieczenie popularnego na Podlasiu ciasta Marcinka i wyrób własnoręczny masła i chleba.
Pierwsze warsztaty odbyły się już na początku sierpnia. Uczestnicy piekli babkę ziemniaczaną, potocznie zwaną kartoflarzem. Jest to tradycyjna potrawa regionalna z utartych surowych ziemniaków wymieszanych z mięsem lub skwarkami, zapieczona w piekarniku na złocisto-brązowy kolor.
Kolejne ciekawe warsztaty to pieczenie Marcinka. Jest to wielowarstwowe ciasto, przekładane kremem ze śmietany, które wyglądem przypomina tort.
Podczas warsztatów wyrabiania masła uczestnicy projektu mogli poznać tajniki ubijania swojego masła z ekologicznych produktów. Dowiedzieli się jak wygląda maselnica i jakie jest jej zastosowanie, a następnie przy jej użyciu własnoręcznie wykonali masło.
.,,Kulinarny wehikuł czasu” zabrał nas do Wioski Bulwy w Lipinach ,gdzie mogliśmy uczestniczyć w warsztatach kulinarnych z ziemniaka i świetnie się bawiliśmy.
Furorę na uczestnikach zrobiły warsztaty pieczenia chleba , które swoje miejsce miały w wiosce zwaną Berezyszcze na które każdy z uczestników połasił się przybyć rowerem – a to dobre parę kilometrów od Czeremchy.
Przed nami ostatni z pokazowych warsztatów : serowarskich , który odbędzie się w budynku GOK Czeremcha . Prowadzący warsztaty przewidział dla uczestników manualną niespodziankę.
W zanadrzu mamy jeszcze instruktaż z dekoracji i nakrywania stołów oraz dowiemy się jak sporządzić kisiel owsiany według receptury starszego pokolenia. Konkurs kulinarny potraw regionalnych i wspólne biesiadowanie zwieńczą koniec realizowanego projektu ;)
- Szczegóły
- Odsłony: 532
Ludowa kultura nie musi być ponura projekt, skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych mający na celu ocalenie części kultury ludowej-rzemiosła, jak również stworzenie ciekawych zajęć z wykorzystaniem rzemiosł.
Projekt obejmuje warsztaty rękodzielnicze :"szycie ze słomy", tkackie, garncarstwo , warsztaty sitodruku, połączone z projektowaniem.
W trakcie realizacji zadania, uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z techniką wykonywania obiektów ze słomy, tkanin, poznają niektóre procesy przygotowawcze, które są niezbędne aby takie obiekty, tkaniny powstały, poznają garncarstwo, w szczególności pracę na kole garncarskim (w tym celu zostanie zakupione koło garncarskie, posłuży ono również na dalszych zajęciach po zakończeniu projektu),podstawy sitodruku.
Podczas "spotkań etnograficznych" uczestnicy zostaną zaangażowani w działania dokumentacyjne :fotograficzne, filmowe, które posłużą jako materiał ilustracyjny na fb . W ramach projektu wykonane zostaną również graffiti wykorzystujące motywy ludowe na budynkach/wagonach stojących na placu GOK ( np. motywy , które wykorzystano w sitodruku) Projekt zakończy wystawa prac, fotografii oraz wspólne ognisko.
Finansowanie
w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury:
Narodowe Centrum Kultury
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
z programu Działaj Lokalnie
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszczy Białowieskiej