Czeremszyna – jeden z ciekawszych zespołów inspirujących się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z inicjatywy Barbara Kuzub-Samosiuk. Na instrumentarium zespołu składają się: akordeon, gitara, mandolina, mandola, skrzypce, bałałajka basowa, sopiłki, fujara słowacka, perkusja, instrumenty perkusyjne.

Podlasie, skąd pochodzi zespół, to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur (m.in. polska, białoruska, ukraińska), co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko. Płyta „Hulaj póki czas” została wybrana przez internautów folkowym fonogramem roku – "Wirtualne Gęśle" 2004, a płyta z 2008 roku pt.„Uśmiechnij się” zajęła drugie miejsce w głosowaniu Wirtualne Gęśle 2009 oraz pierwsze miejsce w kategorii najlepsza okładka. Środowisko skupione wokół kapeli od 1996 roku organizuje Festiwal "Z wiejskiego podwórza" (festiwal na wysokim poziomie i niepowtarzalnym klimacie).

W 2004 r. zespół zrealizował wspólny projekt muzyczny ze znanym muzykiem białoruskim Todarem

/ Zmicier Wajciuszkiewicz ps. Todar/

Zrealizowany projekt poświęcony został Puszczy Białowieskiej, a jego premiera miała miejsce w Białowieży. W 2009 roku  artyści nagrali wspólną płytę, która została wydana w 2010 r. Płyta nosi tytuł  "co na sercu ..."

Czeremszyna koncertowała w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami: we Włoszech, Niemczech, Francji, w Szwecji, Belgii, Holandii, Rosji, na Łotwie, Litwie i Węgrzech oraz w Nepalu. Była też gościem wielu programów telewizyjnych: m.in. Swojskie klimaty, Hulaj dusza, U siebie, Tydzień, Nuty dla zakochanych, MTB, Kawa czy herbata, Animals.

 

Czeremszyna ma na swoim koncie sześć wydawnictw fonograficznych :

1996 – MC „Czom ty ne pryszow”,

1998 – MC i CD   „Źródło”

2000 – MC i CD   „...”

2003 - MC i CD   „Hulaj póki czas”

2008 - CD           „Uśmiechnij się”

2010 – CD Czeremszyna/Todar „co na sercu …”

Kontakt: Barbara i Mirosław Samosiuk

Tel. kom.: 602739584, 605911223

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.czeremszyna.pl

www.myspace.com/czeremszyna

www.myspace.com/zwiejskiegopodworka

www.festiwalczeremcha.pl

Dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny z Czeremchy. Grupa działa od 1996 roku pod kierownictwem Ireny Wiszenko.

 

Hiłoczka to po ukraińsku gałązka. W odniesieniu do nazwy zespołu jest to jedna z gałązek drzewa genealogicznego, które wyrasta z jednego korzenia - wspólnych przodków i wspólnej tradycji kulturowej.

 

Młodzież śpiewająca w "Hiłoczce" to kontynuatorzy tradycji, pieśni i obrzędów, które zapisali bądź usłyszeli od swych babć i dziadków - mieszkańców Podlasia. W repertuarze grupy są kolędy, szczedriwki, wesnianki i rohulki, pieśni weselne oraz inne ukraińskie pieśni ludowe z Podlasia, Polesia i Wołynia.

 

"Hiłoczka" pracuje w dwóch grupach: wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Od wielu lat współpracuje z żeńską grupą śpiewaczą z Czeremchy Wsi, dzięki której członkowie zespołu uczą się autentycznej, dwugłosowej maniery śpiewu, a także poznają tradycje i obrzędy swego regionu.

 

Oprócz licznych występów na Podlasiu, zespół koncertował także w różnych regionach Polski oraz na Ukrainie.